קונים ומשדרגים

הכי חם בעולם האופנה והלייף סטייל

סובלים מרגשות קיצוניים? טיפול DBT אולי יהיה הטיפול בשבילכם

אדם רגיש מאוד הוא מונח שהפך לנפוץ מאוד מאז שנות ה-90, בזכות פסיכולוגית בעלת שם עולמי בשם איילין ארון. בספר פורץ הדרך מסבירה ארון כי אנשים רגישים מאוד עוטים על עצמם שריון שמקשה עליהם לתפקד בחברה, וזאת בשל קשיים בוויסות הרגשי שהוא ביולוגי לחלוטין. מחקרים רבים שנערכו בתחום תמכו בהנחה הזו, כאשר בשורה של מחקרים שנערכו בתחום נמצא כי הפרעה בוויסות הרגשי מתרחשת כתוצאה מפגיעה במערכת הרגשית אשר תפקידה הוא לשאת רגשות בצורה מבוקרת ולא לפעול באופן מידי המבוסס רק על הפן הרגשי. נטייה ביולוגית לצד טראומה בילדות הם גורמים שכיחים להופעה של רגשות קיצוניים שמשפיעים באופן משמעותי על איכות החיים, מאחר ואדם שסובל מרגישות כזו נוטה לחוות שינויים במצב הרוח, עד לכדי מצבים של כעס שיוצרים ריחוק משפחתי וחברתי. אם אתם חשים כי אתם לא מצליחים לווסת את הרגשות שלכם, זה הזמן להכיר את טיפול DBT.

מהו טיפול DBT?

שאלה שאתם בוודאי שואלים את עצמם בכל הקשור להתמודדות עם חוסר יכולת לווסת את הרגשות היא האם מדובר בגזרת גורל וחלק בלתי נפרד מהקשיים בחיים. התשובה היא לא, וזאת בשל העובדה כי עולם הטיפול הרגשי מציע כיום טיפול אפקטיבי בשם DBT. מהו טיפול DBT? ובכן, טיפול זה נחשב לאחד הטיפולים המתקדמים ביותר בתחום של התמודדות עם רגשות קיצוניים שהתחיל בשנות ה-80 של המאה ה-20 וכעת הפך לכלי טיפולי ראשון במעלה לטובת התמודדות עם חוסר בוויסות רגשי. במסגרת הטיפול לומד המטופל כיצד לשבור את המעגל של חוסר הוויסות הרגשי באמצעות טכניקות כמו גם אסטרטגיות הכוללת אבחנה בין רגשות ראשוניים שמקורם באירועים טראומתיים שהתרחשו בעבר לבין רגשות שניוניים שהם למעשה תגובה לרגשות הראשוניים. אנשים שסובלים מחוסר בוויסות רגשי פועלים על פי רוב בהקשר של תגובות שניוניים ולכן סובלים מהתפרצויות זעם, תחושה של חרדה ודיכאון וכן קשת רחבה של רגשות קיצוניים שמפעילים בהם טריגרים לא רצויים.

אם אתם מזדהים עם המצב הזה, אתם לא לבד. אומנם אין הערכות מדויקות למספר המבוגרים כמו גם בני נוער שסובלים מחוסר בוויסות רגשי, אולם מחקרים עדכניים מצאו כי מדובר בחתך גדול באוכלוסייה – ללא קשר לדת, גזע או מין. באמצעות הטיפול תוכלו לא רק ליצור איכות חיים משופרת אלא גם יכולת לשחרר את הרגשות הכואבים שמפעילים אתכם, ובכך ליצור מערך אפקטיבי של תגובות שנועדו להוביל לזיהוי של הרגשות והבנה כי באמצעות טכניקות נקודתיות ניתן לפעול בזמן אמת כיצד לגשת לאירוע שלילי ולהתמודד איתו, מבלי להרגיש שהעולם קורס.

סובלים מרגשות קיצוניים? טיפול DBT אולי יהיה הטיפול בשבילכם

האם טיפול זה מתאים לכולם?

התשובה היא בהחלט כן. חוסר ביכולת לוויסות רגשי אפשר לזהות עוד בגילאים צעירים, ולכן ככל שהתערבות הטיפולית מתבצעת מוקדם יותר, כך היכולת ליצור מערך טיפול אפקטיבי עולה באופן משמעותי. טיפול זה נועד במקור לטיפול בהפרעה של אישיות גבולית, אולם בזכות שורה של מחקרים נמצא כי הוא מתאים מאוד גם בעבור ילדים, בני נוער ובוודאי מבוגרים שמתמודדים עם חוסר יכולת להתמודד עם רגשות קיצוניים. השילוב של פסיכולוגיה בודהיסטית כן תרפיה קוגניטיבית והתנהגותית הוא הבסיס שמנחה את המטפל ביצירה של תוכנית טיפול המותאמת אישית למצב הרגשי הקיים ועם הבנה כי באמצעות הפרקטיות והטכניקות שיובילו בסופו של דבר לשליטה עצמית חזקה, גם במצבים קשים ומורכבים מבחינה רגשית.

לסיכום

חוסר יכולת לווסת את הרגשות מוביל לתחושות קשות מאוד ואף קיצוניות כלפי עצמכם כמו גם כלפי הסביבה הקרובה כמו גם הרחוקה. באמצעות טיפול DBT ניתן בהחלט ליצור מעטפת טיפולית אפקטיבית שתוביל לא רק לשיפור ביכולת שלהם להתמודד עם הרגשות אלא גם ליצור שליטה מחודשת על עצמכם – ועל הזהות שלכם. עדות להצלחה של הטיפול ניתן למצוא בשורה של ביקורות חיוביות מצד מבוגרים כמו גם בני נוער שהתנסו ודיווחו על שביעות רצון גבוהה, כל זאת כתוצאה מטיפול דיאלקטי-התנהגותי אותו אפשר לעבור במסגרת קבוצתית, אישית ואפילו מבלי לצאת מהבית דרך הפלטפורמה של זום. שימו לב כי אתם בוחרים במטפל בעל ניסיון והכשרה מתאימה, לטובת מיצוי מלא של הטיפול.

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

 

נגישות