קונים ומשדרגים

הכי חם בעולם האופנה והלייף סטייל

עברת רשלנות רפואית בהריון? אנחנו כאן בשבילך – כל מה שאת צריכה לדעת

באופן כללי, חובת ההוכחה של קיום יחס רשלני מטעם הרופא בתקופת ההיריון, היא מורכבת, משום שישנן טעויות המוגדרות כסבירות, ואילו אחרות נחשבות לרשלנות. במהלך ההיריון את או עוברך נפגעתם כתוצאה מרשלנות רפואית? להלן המידע המדויק לגבי רשלנות רפואית בהיריון, מה נחשב לרשלנות ומה גובה הפיצוי במקרה של רשלנות. זכותך לדעת.

רשלנות רפואית בהריון על פי החוק

המחוקק לא התייחס במפורש למצב של רשלנות רפואית בהיריון אלא הגדיר מהי התנהגות רשלנית באופן כללי בנתינת שירות של בעלי מקצוע שונים, בתוכם נכללים גם רופאי נשים, אחיות ועוד. על פי פקודת הנזיקין, כשאדם במשלח יד פלוני לא השתמש במיומנות, או לא נקט מידת זהירות שאדם סביר וכשיר לפעול באותו משלח יד היה משתמש או נוקט באותן נסיבות – הרי זו התרשלות. אישה אשר קיבלה טיפול רפואי לקוי בעת היריון ובטיפולה הייתה סטייה מרמת הטיפול הסבירה, ובשל כך נגרם לה או לעוברה נזק, רשאית להגיש תביעה לפיצוי כספי בגין רשלנות.

איך ניתן להוכיח רשלנות רפואית?

בית המשפט בוחן ראיות שהובאו בהתאם לחוות דעת של מומחי רפואת נשים, גניקולוגים ומיילדות אשר בקיאים בצורת הטיפול הנאותה המהווה שירות סביר לכל אישה הרה. בנוסף, בית המשפט מתבסס בקביעתו האם הייתה רשלנות רפואית, על ספרות מקצועית בתחום, על נהלי משרד הבריאות ועל הנחיות של איגודים מקצועיים. בשקלול כל הנתונים יחד, יחליט בית המשפט האם הנזק הספציפי אכן היה תוצאה ישירה של רשלנות רפואית, או שלא היה ניתן למנועו והוא קרה במסגרת הטיפול הסביר.

 

חוק ההתיישנות

יש להבדיל בין נזקים ברשלנות שאירעו לאישה ההרה, ובין נזקים שנגרמו לעובר. תביעה על רשלנות שגרמה לנזק לאישה ההרה ניתן להגיש עד 7 שנים מתאריך האירוע שגרם לנזק במהלך ההיריון; תביעה על רשלנות שגרמה לנזק לעובר ניתן להגיש עד שהיילוד מגיע לגיל 25, כלומר, 7 שנים מאז הגיעו לגיל 18; תביעה על רשלנות שהתבטאה באי זיהוי מומים מולדים או תסמונת גנטית כלשהי, מכונה "תביעת הולדה בעוולה" והיא נחשבת לתביעה השייכת להורים. ניתן להגישה עד 7 שנים מיום לידת התינוק.

עלויות תביעת רשלנות רפואית בהיריון

העלויות מתחלקות לשניים: עלות חוות דעת רפואית ושכר טרחה לעורך דין. מחירה של חוות דעת מקצועית מתחום הגניקולוגיה והמיילדות נע בין 10,000 ש"ח ל-20,000 ש"ח. שכר טרחה ניתן לעורך הדין רק במקרה שמתקבל פיצוי, והוא מהווה אחוזים מהפיצוי.

מה גובה הפיצוי הכספי?

מכיוון שטיפול בתיק של רשלנות רפואית בהריון הינו תהליך ארוך עד מאוד, המתפרס לרוב על פני 3-5 שנים, רבים השואלים את עצמם האם שווה להיכנס לסאגה הזו, והאם הפיצוי מהווה תמורה הולמת.

יש לדעת כי סכום הפיצוי משתנה ממקרה למקרה, לפי היקף הנזק של התובעת או של ילדה. לרוב, הפיצויים המתקבלים על רשלנות בתחום זה הינם בסדר גודל של מיליוני שקלים. בנוסף, על סכום הפיצוי נוסף גם סכום כספי לכיסוי הוצאות המשפט ועלות שכר טרחת עורך הדין. כך שהצלחה בהגשת תביעה כזו היא משתלמת עד מאוד, ואין סיבה שלא תקבלו את הכסף המגיע לכם בעצם.

לסיכום

אם את או עוברך נפגעתם כתוצאה מרשלנות, חשוב להגיש תביעה במהירות כדי לקבל את הפיצוי הכספי הגבוה המגיע לכם. חשוב לקבל חוות דעת מקצועית ולהיאזר בסבלנות, אולם בסוף, סכום הפיצוי הגדול שווה את המאמץ.

נגישות