קונים ומשדרגים

הכי חם בעולם האופנה והלייף סטייל

טיפול טבעי בבעיות נשימה? יש דבר כזה! הגיע הזמן ללמוד הכול על חדרי מלח

חדרי המלח הפכו בשנים האחרונות לטיפול פופולארי לבעיות בדרכי הנשימה. האקלים המיוחד השורר בחדרים אלה מאפשר ניקוי של דרכי הנשימה ומקל על תסמינים של מחלות שונות. למי מיועד הטיפול בחדרי מלח? כיצד הם פועלים? מה היתרונות של שהייה בחדרי מלח? כל התשובות ומידע נוסף במאמר שלפניכם.

מהם חדרי מלח?

חדר מלח הינו חדר הבנוי מלבנות מלח המרכיבות את הרצפה, הקירות והתקרה. ההשראה לחדרי מלח נלקחה ממכרות מלח טבעיים באירופה, שם הכורים עבדו במשך שעות ארוכות ובדרך כלל לא סבלו מבעיות נשימה. חדרי המלח הראשונים נבנו במזרח אירופה, שם ניסו לחקות את מכרות המלח באופן מלאכותי על מנת לטפל באנשים הסובלים מבעיות בדרכי הנשימה. בשנים האחרונות תופעת חדרי המלח הגיעה גם לישראל, והיום קיימים חדרי מלח בכל הארץ שמסייעים לשיפור בעיות נשימה שונות.

למי מיועד השימוש בחדרי מלח?

טיפול בחדר מלח מיועד לשיפור והקלה של מגוון מחלות ותסמינים:

 • בעיות במערכת הנשימה כמו אסטמה, אלרגיות או דלקת ריאות כרונית
 • שיפור נזקי עישון
 • מחלות עור כמו פסוריאזיס או אקזמה
 • דלקות וזיהומים
 • תמיכה במערכת החיסונית
 • האטת תהליכי הזדקנות

כיצד פועלים חדרי מלח?

חדרי מלח הינם מעין "מערה טבעית" המדמה את האקלים השורר במכרות המלח הטבעיים. החדר עצמו בנוי מבלוקים של מלח המיובאים ממחצבות מלח טבעיות באירופה, וכן מצופה בשכבות מלח בריכוזים שונים. אחוזי הלחות בחדר מלח נעים בין 30-40 והטמפרטורה הינה 21 מעלות, באופן כמעט זהה למכרות המלח הטבעיים. במהלך השהייה בחדר מלח, נושמים אוויר רווי בחלקיקי מלח המגיעים למערכת הנשימה. המלח הנשאף גורם להוצאת ליחה ונוזלים אחרים מהריאות, ובכך מקל על הצטברות הנוזלים ומנקה את הריאות. החדרים עצמם מאובזרים במערכות ישיבה המאפשרות שהייה נוחה ונעימה בחדר. לעיתים אפשר לצפות בטלוויזיה, להאזין למוזיקה או לקרוא ספר כדי להפוך את השהות לנעימה יותר.

 

 

מה היתרונות של חדרי מלח?

שהייה בחדר מלח מומלצת בשל היותה טיפול טבעי, ולרוב ללא תופעות לוואי, עם מגוון יתרונות:

 • הפחתה בכמות הנוזלים בריאות
 • ניקוי דרכי הנשימה מחיידקים
 • תמיכה בטיפולים של בעיות נשימה
 • הקלה משמעותית בתסמיני בעיות נשימה
 • טיפול טבעי ללא כימיקלים כימיים

מה המקור של חדרי מלח?

במזרח אירופה של המאה ה-18 וה-19 היו קיימים מכרות מלח טבעיים, והכורים שמו לב שהשהייה במכרות אלה משפרת את התסמינים של מחלות דרכי הנשימה שחלקם סבלו מהם. ישנן עדויות על נזירים שטיפלו בחולים בתוך מכרות אלה על ידי שפשוף אבני מלח אחת בשנייה ושאיפת האוויר הרווי במלח, במטרה להקל על תסמיני בעיות נשימה שונות. בשנת 1843 רופא פולני שם לב למיעוט חולים במחלות ריאה בקרב העובדים במכרות מלח, והעלה את הרעיון לפיו חלקיקי המלח באוויר אחראים על שיפור במחלות ריאה. יזמים ומשקיעים שונים הבינו שאפשר "לחקות" את התנאים של מערות המלח באופן מלאכותי, וכך נוסדו חדרי המלח הראשונים.

לסיכום

הרעיון של חדרי מלח התגלה לראשונה במאה ה-18 באירופה, לאחר שהבינו שהעובדים במכרות מלח טבעיים סובלים פחות מבעיות בדרכי הנשימה. חדרי מלח בנויים מאריחי מלח המרכיבים את כל חלל החדר, ומיועדים בעיקר לטיפול, מניעה והקלה של תסמיני בעיות נשימה, בעיות עור, אלרגיות, זיהומים ועוד. השהייה בחדר מלח מאפשרת ספיגה והפרשה של מלחים, ועל ידי כך ניקוי של דרכי הנשימה. טיפול בחדרי מלח מיועד לכלל האוכלוסייה, ומומלץ במיוחד לסובלים מבעיות בדרכי הנשימה.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות